Winners announced in the Packwood House Museum’s 39th annual Scholastic Arts Exhibit

Danville High School senior Alyssa Madison picked up this year’s Best in Show award at Packwood House Museum’s 39th annual Scholastic Arts Exhibit. The winning entry, entitled “Grape Serenity,” was entered in the Pottery and Ceramics category. The exhibit opens Tuesday, April 25th, and is on display through Saturday, May 6th, and will be featured as part of the Lewisburg Arts Festival. The exhibit features 137 two-dimensional and three-dimensional pieces by student artists from 16 high schools from around the Central Pennsylvania region.

Judges awarded placement ribbons in twelve different categories in addition to the Best in Show ribbon. The exhibit was judged by Jane Albin, Lina Ferrara, Robert Hughes, and Marjorie Priceman, all artists and instructors from Lewisburg.

Packwood House Museum
39th Annual Scholastic Arts Exhibit
April 25 – May 6, 2017

Best In Show

“Grape Serenity,” (Category 6, Pottery and Ceramics)
By Alyssa Madison
Grade 12, Danville High School

Winners

Category 1a (Painting – Oils)
First – “Grandpa,” by Madison Vastine, Grade 12, Danville High School
Second – “Campus at Night,” by Michael Permyashkin, Grade 12, Lewisburg High School
Honorable Mention – “Elayna,” by Samia Campbell, Grade 12, Williamsport Area High School

Category 1b (Painting – Acrylics)
First – “Mellow Yellow,” by Kinsey Kellogg, Grade 11, Hughesville High School
Second – “Mikaela,” by Erin Clarke, Grade 11, Danville High School
Third – “Fausses Larmes,” by Samantha Marvin, Grade 12, Milton Area High School
Honorable Mention – “Northern Lights,” by Kaitlyn Gordy, Grade 12, Selinsgrove Area High School
Honorable Mention – “Succulents,” by Alexis Medina, Grade 12, Selinsgrove Area High School

Category 1c (Painting – Watercolors)
First – “Rainbow Queen,” by Kyra Smith, Grade 12, SUN Area Technical Institute
Second – “Petals of Pink,” by Samantha Irwin, Grade 11, Mifflinburg Area High School
Third – “Lullaby,” by Kinsey Kellogg, Grade 11, Hughesville High School
Honorable Mention – “Leaves,” by Christopher Kulcich, Grade 10, Selinsgrove Area High School

Category 2a (Drawing: Pencil, Pen and Ink)
First – “Pans Opera House,” by Jenna Thomas, Grade 11, Lewisburg Area High School
Second – “Corpus,” by Brooke Kester, Grade 12, Danville High School
Third – “Knight,” by Sienna Tompkins, Grade 9, Warrior Run High School
Honorable Mention – Untitled, by Lyra Bechdel, Grade 11, Mifflinburg Area High School
Honorable Mention – Untitled, by Justin Guthrie, Grade 10, Mifflinburg Area High School
Honorable Mention – “Peacock,” by Cloe Troutman, Grade 10, Shikellamy High School

Category 2b (Drawing: Charcoal, Pastel, Crayon)
First – Untitled, by Sydnee Hoffman, Grade 10, Selinsgrove Area High School
Second – “Sunshine,” by Megan Snyder, Grade 12, Milton Area High School
Third – “Foundation,” by Brooke Kester, Grade 12, Danville High School
Honorable Mention – “Galaxy Lion,” by Julia Thomas, Grade 11, Lewisburg Area High School
Honorable Mention – “Crystal Clear,” by Cassidy Nowacki, Grade 10, Line Mountain High School

Category 3 (Printmaking)
First – “Mable,” by Madison Vastine, Grade 12, Danville High School
Second – “Frost,” by Emily Bonislawski, Grade 12, Williamsport Area High School
Third – “Cobain 94,” by Katlyn Fink, Grade 9, Benton High School
Honorable Mention – “Indian Buffalo,” by Mollie Faus, Grade 11, Millville High School

Category 4 (Computer Design and Graphics)
First – “33s,” by Troy Bittner, Grade 12, Lewisburg Area High School
Second – “Out of this World,” by Kyra Smith, Grade 12, SUN Area Technical Institute
Third – “Click on PA Logo Design,” by Kayla and Cassidy Nowacki, Grade 10, Line Mountain High School
Honorable Mention – “Pensive Flower Man” by Cheyenne Danneker, Grade 11, St. John Neumann Regional Academy

Category 5 (Photography)
First – “Flashed Back,” by Molly Nesselrodt, Grade 12, Hughesville High School
Second – Untitled, by Rebekah Amerman, Grade 10, Shikellamy High School
Third – “Decompose,” by Erin Tavani, Grade 12, Hughesville High School
Honorable Mention – “Straw Stars,” by Chloe Troutman, Grade 10, Shikellamy High School
Honorable Mention – “Sneakers,” by Madison Moody, Grade 11, Shikellamy High School

Category 6 (Pottery and Ceramics)
First – “Daybreak in Greece,” by Morgan Keim, Grade 10, Line Mountain High School
Second – “Floral Fantasy,” by Sarah Slaughenhaupt, Grade 12, Mifflinburg Area High School
Third – “Cow Pot,” by Lauren Kline, Grade 12, Danville High School
Honorable Mention – “Bohemian Blossom,” by Kassidee Leeser, Grade 12, Shikellamy High School

Category 7 (Sculpture)
First – “Dragon Fly 3000,” by Airren Cimini, Grade 12, Williamsport Area High School
Second – “Hooked,” by Kara Ludwig, Grade 12, Selinsgrove High School
Third – “The Buck Stops Here,” by Wyatt Wehry, Grade 10, Line Mountain High School
Honorable Mention – “Pensive,” by Hanna Zimmerman, Grade 11, Shikellamy High School
Honorable Mention – “Book Blooms,” by Dan Dan He, Grade 12, Selinsgrove Area High School
Honorable Mention – Untitled, by Ciera Zacek, Grade 10, Selinsgrove Area High School
Honorable Mention – “Cardboard Converse,” by Halle McCormick, Grade 12, Williamsport Area High School

Category 8 (Jewelry and Bead Making)
First – “Quava’s Lazuli,” by Nicholas Quava, Grade 10, Hughesville High School
Second – “Empires,” by Lauren Hall, Grade 10, Hughesville High School
Third – “The Tree of Life,” by Kayden Phills, Grade 12, Millville High School

Category 9 (Other: Mixed Media, Crafts, Textiles, etc.)
First – “The Duke,” by Madison Vastine, Grade 12, Danville High School
Second – “Objective Wave,” by Halle McCormick, Grade 12, Williamsport Area High School
Third – “Butterfly Orchard,” by Brittany Koppenhaver, Grade 11, Line Mountain High School
Honorable Mention – “Where the Light Gets In,” by Kelsey Brown, Grade 12, Benton High School
Honorable Mention – “Wendy,” by Nola Dollord, Grade 12, Lewisburg Area High School

Packwood House Museum
15 North Water Street
Lewisburg, PA 17837
570-524-0323